O projekcie

Informacje o projekcie


Działania zmierzające do zwiększenia wykorzystania potencjału energii odnawialnej, realizowane są w gminie od kilku lat.

Jednym z priorytetów Wójta Gminy, jest wdrażanie na terenie gminy założeń pakietu klimatycznego, dotyczącego zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Ma to swoje uzasadnienie zwłaszcza w rejonach, których atutem przyciągającym turystów jest czyste środowisko naturalne.

Instalacje energii odnawialnej, poza aspektem ekologicznym, przynoszą duże oszczędności w eksploatacji, gdyż znacznie ograniczają wydatki mieszkańców na energię zarówno elektryczną jak i cieplną. Największą barierą ich rozwoju jest wysoka cena inwestycji, które bez wsparcia zewnętrznego nie ma szansy realizacji. Dotyczy to zwłaszcza terenów wschodniej Lubelszczyzny, gdzie średni dochód na mieszkańca jest znacznie poniżej średniej krajowej, a nawet wojewódzkiej. Samorząd gminny podjął starania pozyskania funduszy zewnętrznych na inwestycje wykorzystujące energię odnawialną. Działania podejmowane są przy współdziałaniu z jednostkami zewnętrznymi – Wójt Gminy podpisał porozumienie z Fundacją IntelEko.pl wdrażającą w samorządach na terenie całego kraju projekt „Gmina z Energią”.

Jest on realizowany wspólnie z naukowcami Politechniki Wrocławskiej, a dotyczy wdrażania inteligentnych systemów zarządzania energią. Wdrożenie pierwszego etapu tego systemu przewidziane jest w projekcie. Instalacje realizowane w projekcie poprzez możliwości interaktywnego do nich wglądu, stanowić będą materiał badawczy dla naukowców z PWR, a ich wyniki będą przedstawiane lokalnej społeczności. Poza działaniami inwestycyjnymi planowane są również informacyjno-edukacyjne, których zadaniem będzie przybliżanie mieszkańcom zagadnień dotyczących OZE i zapoznawanie ich z najnowszymi rozwiązaniami w tej dziedzinie. Projekt dotyczy budowy instalacji OZE na terenie wszystkich miejscowości gminy Sławatycze.

Instalacje zlokalizowane będą na budynkach użyteczności publicznej: urząd gminy i oczyszczalnia ścieków (fotowoltaika 2 x 10kW ), oraz w budynkach jednorodzinnych:

fotowoltaika: 16 X 2kW; 41 X 3kW;

kotły na biomasę: 4 x 15 kW; 6 X25kW; 3 X 35kW;

instalacje solarne: 72 x 2,8kW, 56 X 4,2 kW; 18 X 5,6 kW;

pompy ciepła do c.w.u.: 44 X 2 kW.

Moc instalacji dobrana jest do zużycia energii w poszczególnych budynkach. Energia wykorzystana będzie wyłącznie do celów własnych. Dodatkowymi elementami projektu będą: Wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania energią i uruchomienie serwisu transakcji on-line, które ułatwią monitoring i zarządzanie systemami. Elementy niezbędne do realizacji projektu to: zlecenie studium wykonalności i promocja projektu. Do realizacji przebiegu zadań niezbędne będzie wynajęcie osób do: zarządzania projektem, obsługą administracyjną i nadzoru inwestorskiego.

Celem głównym jest:

Poprawa jakości środowiska naturalnego, poprzez zwiększenie udziału energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Kluczowe rezultaty projektu to:

– spadek emisji gazów cieplarnianych do atmosfery,

– dodatkowa zdolność wytwarzania energii odnawialnej,

– produkcja energii z odnawialnych źródeł energii.

Grupami docelowymi są:

– mieszkańcy gminy zaangażowani w projekt,

– wszyscy mieszkańcy i turyści odwiedzające teren gminy.

Wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania energią i uruchomienie serwisu transakcji on-line.

Gmina Sławatycze położona jest w OSI Obszary przygraniczne.

Zgodnie z PROGRAMEM OCHRONY POWIETRZA DLA STREFY LUBELSKIEJ w gminie nie stwierdzono przekroczenia choćby jednego poziomu dopuszczalnego lub docelowego w odniesieniu do substancji podlegający ocenie jakości powietrza. Jednakże przewidziane działania przyczyniają się do realizacji działań naprawczych mających na celu poprawę stanu powietrza poprzez ograniczenie emisji pyłu PM10, CO2 i SO2.